Použite kód JARNAPONUKA10 a získajte zľavu 10% na všetok tovar z kategórie JARNÁ PONUKA.

Ako vyrobiť machový obraz

Pripravili sme si pre Vás jednoduchý fotonávod, ako vyrobiť machový obraz podľa svojich predstáv v pohodlí domova. V skratke sa dozviete, čo všetko budete k výrobe potrebovať- od tých najnutnejších komponentov po rôzne vychytávky, ktoré Vám môžu uľahčiť prácu a postupne krok za krokom uvidíte, aké je vytvorenie takéhoto obrazu jednoduché.

 

  1. Pripravíme si všetko potrebné príslušenstvo

V skratke zhrniem základné „suroviny“, bez ktorých sa nezaobídeme:

  • Samozrejme STABILIZOVANÝ MACH 😊 ja som si na začiatok prichystala „z každého rožku trošku“, nakoľko som nemala ucelenú predstavu ako bude výsledný obraz vyzerať a poňala som to skôr ako experiment. Vedela som však, že budem robiť kombinovaný obraz z rôznych druhov machov, preto mám prichystaného dokopy asi 500g lišajníka v rôznych farbách a asi 500g machu (výber z plochého aj kopčekového) taktiež vo viacerých farbách. Okrem toho som si vybrala aj nejaké stabilizované rastliny, ktoré by sa mi tam mohli hodiť. Samozrejme všetky machy ani rastliny nepoužijem, ale na konci Vám urobím zhrnutie, koľko z ktorého druhu som približne použila pre lepšiu predstavu o spotrebe.   

 

  • RÁM – či už si ho zhotovíte sami alebo si zakúpite špeciálny Rám na machový obraz. Na jednoduchšie obrazy zo stabilizovaného lišajníka môžete v prípade núdze použiť aj samotnú preglejku vyrezanú do požadovaného rozmeru bez rámu.

 

  • LEPIDLO – môžete použiť špeciálne lepidlo na stabilizované machy alebo aj klasickú tavnú pištoľ, bežne používanú na domáce dekorácie. Nezabudnite si urobiť dostatočnú zásobu lepiacich tyčiniek do pištole, nakoľko spotreba lepidla je dosť vysoká.

 

  • Iné dekoračné prvky, ako sú napríklad rôzne drevené prvky, konáriky, kusy kôry, prípadne kamene- fantázií sa medze nekladú.

 

  • Ďalšie príslušenstvo, ktoré možno pri práci použijete – nôž, doska na krájanie, nožničky, aranžérske spony (prípadne drôt), menší štetec, pinzeta, kusy molitanu – spôsob použitia týchto predmetov uvidíte už v samotnom návode.

 

  1. Pripravíme si pracovný priestor
  • Ak doma nemáte svoj „kutilský kútik“ a rozhodnete sa pracovať na kuchynskom alebo konferenčnom stolíku, bolo by dobré použiť niečo na podloženie- igelit alebo staršie papiere, čím sa vyhnete náročnejšiemu čisteniu po práci. Práca s machmi nie je zrovna čistá, nakoľko všetky stabilizované machy sú zafarbené a pri manipulácií mierne púšťajú farbu. Okrem toho sa z nich môže trúsiť ihličie a kvôli vhodnému rozmiestneniu machov v obraze budete možno musieť niektoré kusy strihať alebo krájať, takže si na stole narobíte neporiadok. Tavná pištoľ alebo tekuté lepidlo môžu taktiež zanechať stopy na Vašom obľúbenom stolíku.
  • Ak používate lepiacu pištoľ, nezabudnite si ju nahriať.
  • Ak máte prácu, v ktorej sa nechcete na druhý deň ukazovať so zelenými prstami, môžete zvážiť aj použitie rukavíc. Na fotkách si asi všimnete, že ja som ich zabudla použiť 😊

 

  1. Navrhnite si rozloženie

Začíname tvoriť obraz. Ak ešte nemáte v hlave presnú predstavu ako bude obraz vyzerať, je dobré si urobiť približné rozloženie jednotlivých prvkov na nečisto - bez lepenia. V mojom prípade tvorili dominantné prvky väčšie kusy kopčekového a plochého machu, ktoré som si takto orientačne rozhodila do priestoru. Zo stabilizovaných rastlín som si vybrala jeden list paprade a do mojej predstavy mi zapasoval aj kus dreveného konára, ktorý som umiestnila cez stred obrazu. Lišajník, ktorý som plánovala použiť len na dozdobenie a doplnenie medzier som si neplánovala vopred a rozhodla som sa, že ho budem vyberať až priamo pri lepení.    

 

  1. Môžeme začať lepiť

Ako prvý krok Vám ukážem trik, ako dodať plochému machu plastický efekt. Najväčším kusom v mojom obraze mal byť plát plochého machu, ktorý mi však v celkovej kompozícií trocha zanikal, tak som ho podložila kusom molitanu. Z väčšieho molitanu, ktorý som mala doma som si nožnicami odstrihla dostatočne veľký štvorček, ktorý som nalepila na podklad a naň som následne nalepila plát plochého machu. Prevísajúce okraje machu som taktiež prilepila na podklad a vznikol mi tak machový kopec. Kúsky molitanu môžete používať aj na vyrovnanie prípadných nerovností- napr. pod väčšie kusy kopčekového machu, ktoré mávajú občas hrboľatú spodnú hranu a nedoliehajú tak dobre na podklad.

V ďalšom kroku som veľmi jednoducho nalepila všetky ostatné pripravené kúsky plochého a kopčekového machu. Práca s nimi je nenáročná, nakoľko majú pevný tvar a zaberajú väčšiu plochu. Stačí teda len nastriekať alebo natrieť lepidlo na preglejku a kúsky machu k nej jemne pritlačiť.  Niektoré kusy- hlavne tie rohové, som si musela odstrihnúť alebo odrezať do pravého uhla.

Zložitejšou časťou bolo pripevnenie konárika na obraz. Ak použijete mohutnejší rovný kus dreva, stačí ho priamo prilepiť o podklad a následne okolo neho lepiť machy. Ja som mala tenší konárik, ktorý mal veľmi nepravidelný tvar do oblúka a dal sa o podklad prilepiť len bodovo, na dvoch miestach. Na zaistenie som ešte pre istotu použila improvizované aranžérske sponky, ktoré som si vytvorila z obyčajného záhradníckeho drôtu. V miestach, kde sa nachádza mohutnejší kopček alebo kde je schovaný molitan sa dá sponka pekne zapichnúť.

Následne som začala vypĺňať medzery lišajníkom.

Pred použitím si môžeme lišajník očistiť od ihličia a iných prípadných nečistôt a odstrihnúť korienky na požadovanú dĺžku.

Ak chceme lepiť lišajník nastojato, aby pekne vynikli vrchné hlavičky, musíme odhadnúť vhodnú výšku, v ktorej ho zastrihneme a lepíme ho v čo najtesnejších zhlukoch tesne pri sebe.

List paprade som jemne zapichla do machov a zaistila sponkami z drôtov. Zopár malých lístkov som musela kvôli skracovaniu odtrhnúť tak som ich zlepila dokopy a pripevnila sponkou v inej časti obrazu.

Niektoré kúsky machu obsahujú rôzne nedokonalosti prírody, ihličie alebo kúsky dreva. Ak chcete, môžete ich jemne odstrániť pinzetou a celý obraz dôkladne vyčistiť. Ja som ich v obraze nechala, nakoľko som chcela zachovať prirodzený vzhľad lesnej scenérie.

Na záver už len jemne oprášime rám obrazu menším štetcom.

 

  1. Obraz je hotový

Stačí už len nájsť vhodné miesto na stene. Odporúčam Vám prečítať si užitočné rady o vhodnom a nevhodnom umiestnení stabilizovaných machov v sekcii Starostlivosť.

Zhrnutie

Na tento experiment som použila rámik s rozmermi 40x50cm, konkrétne tento. Ako som na začiatku sľúbila, uvádzam spotrebu machov, ktoré som reálne na tento rozmer obrazu minula. Spotrebovalo sa 200g kopčekového machu, 100g plochého machu a asi do 200g lišajníka. Pri každom machu, ktorý predávame na gramáž, je uvedená približná spotreba na meter štvorcový a aj prevodová tabuľka na obľúbené rozmery obrazov, takže si môžete veľmi jednoducho vyrátať koľko machu asi budete potrebovať. Samozrejme, je iba na Vás, aké machy zvolíte - či už sa vydáte cestou kombinovaného obrazu tak ako ja, alebo sa Vám viac pozdáva monotematický obraz iba z jedného druhu, prípadne iba jednej farby. Tento typ obrazu som zvolila aj preto, aby som Vám ukázala prácu so všetkými druhmi machu a aby som Vám zároveň priblížila viaceré situácie, s ktorými sa pri tvorbe obrazu môžete stretnúť.

Držím Vám všetkým palce, aby ste popustili uzdu fantázií a nechali sa pohltiť týmto novým kreatívnym koníčkom 😊

Budeme veľmi radi, ak sa s nami o svoje výtvory podelíte.